7
клас
УРОК № 1
Тема. ВСТУП. ПРЕДМЕТ ВИВЧЕННЯ «ГЕОГРАФІЇ МАТЕРИКІВ
І ОКЕАНІВ». ТЕМАТИЧНІ КАРТИ І РОБОТА З НИМИ
Мета: визначити предмет вивчення
шкільного курсу «Географія материків і океанів»,
ознайомити учнів з тематичними картами та основними видами роботи з ними, виховувати повагу до праці географів, на-уковців-дослідників, розвивати в учнів потяг до самостійного здобуття географічних
знань, умінь та навичок.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: стінна
фізична карта світу, підручники та атласи для 7 класу, електронний атлас для 7
класу (ІПТ).
Опорні поняття: фізична географія,
материки, океани, частини світу, карта, атлас, план місцевості.
Географічна номенклатура: материки: Африка, Австралія, Антарктида, Північна Америка,
Південна Америка, Євразія; океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий; частини світу: Азія, Європа, Африка, Америка, Австралія, Антарктида.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
Знайомство вчителя з учнями класу (в разі, коли вчитель починає працювати з класом уперше). Коротка бесіда про подорожі, що були здійснені учнями
влітку, та їх цінність для розвитку географічних знань.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Розминка. Гра
«Знайди пару» (з'єднати попарно відповідні слова):
Африка, Гімалаї
Євразія, Ніл,
Північна Америка, кенгуру
Південна Америка, Амазонка,
Австралія, пінгвін,
Антарктида Ніагарський
водоспад
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Вчитель аналізує результати гри і повідомляє учням, що основним завданням вивчення географії в 7 класі є розширення і поглиблення знань про материки та океани Землі, продовження формування та
вдосконалення вмінь і
навичок роботи з картами, географічною літературою та іншими джерелами
географічних знань.
IV. Вивчення нового матеріалу
Визначення предмету вивчення
«Географії материків і океанів».
Підручник
«Географії материків і океанів» для 7 класу (знайомство зі структурою та складовими частинами підручника).
Тематичні карти атласу та робота з ними.
Групи карт за ознаками:
за охопленням території — карти світу, окремих материків та їх частин, держав;
за масштабом — великомасштабні (масштабом 1:200000 і більше), середньомасштабні (від 1:200 000 до 1:1000000) і дрібномасштабні (менші за 1:1000000);
за змістом — загальногеографічні (фізична карта світу) і
тематичні (кліматична, тектонічна, карта ґрунтів та ін.);
за призначенням — навчальні, туристичні, синоптичні, військові, навігаційні,
автошляхів та ін.
• Ознайомлення з географічними атласами та основні види роботи з ними.
•
Робота з довідником
учня (див. додатки).
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в динамічних групах
• Користуючись змістом підручника, назвіть основні розділи, які будуть вивчатися в курсі «Географія материків і океанів».
• З'ясуйте, чи є в атласі для 7 класу середньо - та великомасштабні карти?
• Визначте, чи є в атласі для 7 класу загальногеографічні карти? На
звіть приклади тематичних карт шкільного атласу.
VI. Підсумок уроку
Підбиття підсумків роботи учнів по групах, а також загальний підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання
• Опрацювати відповідний параграф підручника.
• Принести на наступний урок географічні енциклопедії, словники,
довідники, журнали (на вибір учнів).