6 КЛАС ГЕОГРАФІЯ
УРОК 23
Тема. Внутрішні сили Землі. Практична робота 7 «Позначення і підписування на
контурній карті найбільших літосферних плит, сейсмічних поясів, вулканів, гір, рівнин» (продовження).
Мета: сформувати знання учнів щодо літосферних плит, їх рухів і наслідків цих рухів; увести поняття «вулканізм», «магматизм»; розвивати вміння логічно мислити, працювати з картами, схемами, текстом підручника; сприяти розвитку умінь і навичок
дослідницької роботи.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда.
1)
Що таке літосфера? Земна
кора?
2)
Що таке літосферні
плити?
3)
Які ви знаєте типи
земної кори?
4)
Чим материкова земна
кора відрізняється від океанічної?
5)
Назвіть гіпотези
походження материків і океанів. Розкажіть
про кожну з них.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя.
Сьогодні наш урок буде присвячений
внутрішнім силам Землі. Ці процеси дуже тісно пов'язані з внутрішньою
будовою нашої планети. — Пригадайте, із яких
частин складається Земля.
Тверда оболонка нашої планети називається літосферою. На глибині 2000 км залягає шар мантії, який складається з розплавленої, насиченої газами речовини — магми.
Ви знаєте, що існують різні гіпотези походження
материків, серед яких основною є гіпотеза А. Веґенера.
— У чому суть цієї гіпотези?
Таким чином, літосфера не є суцільною оболонкою, а поділяється на величезні
блоки — літосферні плити, які рухаються
по верхньому в'язкому шару мантії.
Ці рухи відбуваються внаслідок дуже високої температури всередині планети, а також під дією тиску у верхніх шарах літосфери. Спробуємо відобразити цю залежність за допомогою схеми.
'(Учні працюють у зошитах.)
Розповідь учителя.
Розрізняють три види рухів
літосферних плит.
Перший вид — це рухи літосферних плит у
горизонтальній площині. Літосферні плити насуваються й
розсуваються на 1—6 см/рік. Рухи вимірюються за допомогою спеціальних приладів.
— Як, на вашу думку називаються ці рухи? (Горизонтальні.)
Другий вид — це опускання й піднімання блоків літосфери протягом століть.
— Як, на вашу думку, називаються ці рухи?
(Вертикальні.)
Третій вид — це горизонтальні рухи літосферних плит
назустріч
одна одній, коли земна кора зминається у складки.
Унаслідок цього
утворюються гори, наприклад Карпати, Крим, Гімалаї, Кордильєри,
Анди.
— Як, на вашу думку, називаються ці рухи?
(Складкоутворюючі.)
Робота зі схемою.
Учитель
звертає увагу учнів на схему, виконану на дошці, і пропонує порівняти її зі своїми відповідями.
Запитання до схеми.
Чи помітили ви, що назви видів руху літосферних плит дещо відрізняються від
названих вами?
Що саме додалося в назвах? Як ви вважаєте, чому?
Робота з підручником.
Опрацюйте відповідний текст і малюнок підручника, і поясніть, чому
землетруси називають розривними рухами літосфери.
Випишіть із підручника визначення землетрусів.
Розповідь учителя.
Землетруси — поштовхи й коливання
земної кори, унаслідок яких виникають тріщини й розломи на поверхні Землі.
Причинами землетрусів є розломи гірських порід, а також зсуви ділянок літосфери.
Досліджуючи землетруси за допомогою спеціальних приладів — сейсмографів, учені
дійшли висновку щодо певної структури землетрусів.
Робота з підручником.
Опрацюйте відповідний текст підручника і доповніть схему.
Робота з підручником.
1) Розгляньте схему землетрусу в епіцентрі і дайте відповіді на, запитання.
За якими шкалами вимріюється сила землетрусу?
Землетруси якої сили спричинюють найбільші руйнування?
Назвіть наслідки землетрусів.
2)Опрацюйте відповідний текст підручника і випишіть до зошитів визначення
цунамі.
Розповідь учителя.
У шарі мантії
утворюється магма — розплавлена речовина, насичена
газами.(Учні записують визначення в зошити.)
Тріщинами земної
кори магма рухається від шару астеносфери до поверхні
Землі. Це явище називається магматизмом.
Магматизм буває внутрішній і зовнішній. Магма
може виходити на поверхню Землі, а може застигати в
розломах і тріщинах земної кори. Якщо магма виходить на поверхню, відбувається виверження вулкана.
Робота з підручником. .
Опрацюйте малюнок «Будова вулканів» і відповідний текст підручника, доповніть схему
IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА 7 «Позначення і підписування на контурній карті найбільших літосферних плит, сейсмічних поясів, вулканів, гір, рівнин» (продовження)
Завдання.
Знайдіть на
карті літосферних плит такі сейсмічні пояси: Тихоокеанський,
Середземноморський, Атлантичний. Позначте їх на контурній карті відповідними умовними знаками.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
І ВМІНЬ УЧНІВ
Бліц-опитування.
1)
Що таке літосферні
плити?
2)
Назвіть види рухів літосферних
плит.
3)
Що таке землетруси?
4)
Що таке магматизм?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Заключне слово вчителя.
— Літосфера
постійно рухається. Розрізняють повільні горизонтальні й вертикальні рухи та різкі розривні.
—Магматизм
— це процес утворення і руху магми, унаслідок якого змінюється рельєф планети, утворюючи гори та гірські хребти вулканічного походження не тільки на
суходолі, а й на дні
океану.
—Розрізняють
два види магматизму: внутрішній і зовнішній. Явище магматизму супроводжують виникнення та існування гейзерів і гарячих джерел.
VII. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
1)
Опрацювати відповідний
параграф підручника.
Виписати до зошитів визначення гарячих джерел та гейзерів