6 клас УРОК 7
Тема. ПЛАН МІСЦЕВОСТІ
Мета: поглиблення та
систематизація знань про план місцевості, його особливості, умовні знаки;
формування практичних навичок роботи з умовними знаками плану; розвиток
первинних умінь з орієнтування за допомогою плану місцевості.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, атласи,
настінний план місцевості, аерофотознімки.
Опорні
поняття: рисунок, зображення, фотографія, аерофотознімок, місцевість, креслення.
Базові поняття: план місцевості, умовні
знаки.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних
знань і вмінь
1. Порівняйте зображення місцевості на космічному знімку, малюнку
(фотографії), і плані. У чому схожість і різниця цих зображень?
2. У чому переваги кожного виду цих зображень.
3. Чим план місцевості відрізняється від інших зображень? Перевірка
схематичних планів (дом. завдання)
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом
«Відстрочена відгадка»
Уявіть собі ситуацію: сім'я вашого товариша (або
подруги) переїхала на проживання до іншого району міста. Товариш запрошує вас
на свій день народження і починає пояснювати вам, як до нього дістатися. Якому
способу надання пояснень ви віддали б перевагу?
(Варіанти відповідей учнів)
Цілком імовірно, що для когось із
вас найбільш зрозумілим способом стало б невелике креслення, інакше кажучи,
схема або план вашого пересування в потрібному напрямку, яке супроводжує пояснення
та певні орієнтири. Однак для того, щоб користуватися таким планом, потрібно
вміти «читати» його, тобто розшифрувати інформацію, що міститься в ньому. А
для цього потрібно розгадати дві загадки картографів. Тож загадка перша: в який
спосіб на плані позначають різноманітні об'єкти та чому тим, хто користується
планом, зрозуміло, що це за об'єкти та де вони розташовані?
IV. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу
1. Формування
поняття «план місцевості».
а) Прийом «Мозкова
атака», фронтально.
Усі
ключові слова, пов'язані з поняттям «план місцевості», записуються на дошці.
б) Після цього кожній парі пропонується «зібрати» із цих
слів визначення плану місцевості, а потім кожні дві пари, тобто чотири учні, обговорюють
і доходять єдиної думки щодо визначення поняття
«план». Варіанти четвірок заслуховуються, і після обговорення узагальнений
варіант записується в зошити. (Прийом «2 -> 4 -»всі разом»)
План місцевості – це зменшене зображення
невеличкої ділянки земної поверхні за допомогою умовних знаків.
2. Ознаки
плану.
(Робота з підручником, атласом, фронтально)
ü
Наявність умовних знаків
ü
Зображує предмети , які не видно на інших зображеннях
ü
Можна дізнатися назви сіл, річок, породи дерев у лісі
3.
Формування поняття «умовні знаки». (Можна використати прийоми,
аналогічні п. 1.)
ü Прості
ü Не схожі між собою
ü Нагадують самі предмети
ü Є загальноприйнятими
4.
Види умовних знаків. Складання таблиці «Умовні знаки».
Площадні – передають дійсні
розміри об’єкта, вони складаються з контура і його заповнення кольором або штриховкою
(ліс, болото, озеро)
Позамасштабні
– мають
вигляд геометричних фігур, символів, малюнків (джерело, криниця, школа)
Лінійні – показують лінійні
об’єкти (дороги, річки, кордони) їх довжина у масштабі, ширина – ні.
Види умовних знаків |
Які
об'єкти зображають |
Приклади умовних знаків |
Контурні |
|
|
Значкові |
|
|
Лінійні |
|
|
Таблиця заповнюється вдома.
5. Значення та використання планів.
V. Закріплення вивченого матеріалу Альтернативні варіанти
За допомогою атласу намалюйте в зошитах та
підпишіть такі умовні знаки: млин, джерело, озеро, річка, школа, колодязь,
ґрунтова дорога, рідколісся.
VI. Підсумок уроку
Учитель пропонує такі запитання: Що таке план місцевості?
Який прийом використовують картографи для зображення різноманітних
об'єктів на планах? Навіщо потрібні плани місцевості?
VII. Домашнє завдання
Опрацюйте текст параграфа.
Об'єднайтесь у групи та зробіть по п'ять умовних знаків на картках 20x20
см. (Учитель розподіляє знаки так, щоб у всіх груп вони були різні.)