6 клас Урок № 16
Тема. Градусна
сітка на глобусі та географічній карті.
Мета: закріпити знання учнів про полюси й екватор, формувати
поняття про градусну сітку, меридіани, паралелі і географічні координати,
приступити до формування вмінь визначати географічні координати точок;
розвивати спостережливість, логічне мислення, уміння створювати образ
території; виховувати практичний інтерес до роботи з картами, поважне ставлення
до праці картографів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник
географії, атлас, глобус Землі, карта півкуль, різні за охопленням території
карти.
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда.
1)
Наведіть докази
кулястої форми Землі.
2)
Скільки градусів у
колі, половині і чверті кола?
3)
(Учитель малює на
дошці поле для гри в кораблики або шахівницю.) У яких іграх використовується
система координат?
4)
Де ще
використовується система координат? Для чого?
III. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вступне слово вчителя.
Сьогодні ви познайомитеся з умовними лініями, що
проведені на карті і глобусі. Ці лінії незвичайні, вони дозволяють вирішити
дуже важливе і складне завдання —: визначити географічні координати
різних точок земної поверхні.
Система координат використовується повсюдно, навіть у
кінотеатрі, театрі, цирку або на стадіоні. Не вірите? Згадайте, як ви визначали
своє місце в ляльковому театрі за допомогою квитка, де зазначені ряд і номер
крісла.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ
1.
Градусна сітка.
Розповідь учителя.
Візьміть м'ячик для настільного тенісу і маркером
нанесіть на його поверхню точку. Тепер спробуйте описати місце цієї точки на
поверхні м'ячика. Нелегке завдання? Без спеціальних методів воно нездійсненне,
адже поверхня м'ячика рівна, на ній відсутні лінії, до яких можна «прив'язати»
нашу точку. Такі лінії є на глобусі і карті півкуль, вони утворюють своєрідну
сітку, що називається градусною. А лінії називаються меридіанами і паралелями,
їхнє положення пов'язано з двома унікальними точками на нашій планеті — полюсами
й екватором.
2.
Полюси й екватор
Розповідь учителя.
Земля Має кулясту форму й обертається навколо своєї осі проти годинної
стрілки (якщо дивитися на планету з боку Північного полюса).
Вісь — це уявна пряма лінія,
навколо якої відбувається обертання. Вісь обертання Землі проходить через дві протилежні точки
на її поверхні: Південний і
Північний полюси. На однаковій відстані від полюсів проходить екватор — умовна лінія,
що розділяє Землю на півкулі: Північну і Південну. Довжина
екватора понад 40 тис. км. Середній діаметр Землі — 12 735 км (полярний
діаметр — 12 714 км, екваторіальний — 12 756
км). Наша планета трохи
«повніша» в районі екватора.
(Учитель демонструє на глобусі і карті півкуль меридіани
і паралелі.) Подивіться на лінії, що
утворюють градусну сітку на глобусі. Вони дійсно нагадують сітку, у якій «спочиває»
модель нашої планети.
Стародавні греки не тільки створили перші географічні
карти, а й винайшли перші сітки
меридіанів і паралелей. Так, Ератосфен на своїй карті світу використав сітку з
ліній, спрямованих із півночі на південь і зі сходу на захід, але ці лінії поділяли земну
поверхню на нерівні частини. За
головний меридіан Ератосфен узяв меридіан, на якому розташована Александрія.
Але першим, хто практично показав, як визначити місце
розташування будь-якого пункту на земній поверхні, був Гіпарх. Цей учений був більше математиком й астрономом, ніж географом. Він
першим розділив коло на 360°, виходячи з арифметичних пізнань ассирійців, і
розробив широтно-довготну сітку для земної поверхні.
Проте через брак знань і недосконалість вимірювальних
приладів, необхідних для астрономічного визначення географічних координат, карти того часу були дуже
неточними.
3.
Меридіани.
Розповідь учителя.
Меридіани — це умовні лінії, які за
найкоротшою відстанню з'єднують два географічні полюси Землі: Північний і
Південний. На глобусі вони мають вигляд півкіл у 180°, а на карті півкуль майже всі вони мають форму
вигнутих ліній (дуг). Меридіан можна провести через будь-яку точку на поверхні
Землі, а через те, що цих точок безліч, то можна провести скільки завгодно меридіанів. Довжина будь-якого меридіана складає 20.тис. км, тобто половину довжини
окружності нашої планети, а
довжина меридіана в один градус приблизно дорівнює 111 км.
У перекладі з латинської
меридіан означає «полуденну лінію», його напрямок збігається з напрямком полуденної тіні від
предметів на Землі. На місцевості,
глобусі і карті меридіан указує напрямок «північ — південь». Знаючи цю властивість меридіана і
його лінію,
можна визначити сторони горизонту на місцевості і напрямки на глобусі і карті.
Напрямок місцевого меридіана, що проходить через певну
точку, можна визначити опівдні,
коли тінь, що відкидається будь-яким предметом, збігається з лінією меридіана.
На глобусі меридіани мають вигляд півкіл. Усі меридіани
перетинаються на полюсах.
4.
Паралелі.
Розповідь учителя.
Паралелі — це умовні лінії,
паралельні екватору. На глобусі ці лінії представлені у вигляді кіл різної довжини, а
на карті півкуль— у вигляді
вигнутих ліній (дуг). Найдовшою паралеллю є екватор, який на карті має вигляд
прямої лінії. Чим ближче до полюсів, тим паралелі стають коротшими, тому довжина
паралелі в один градус зменшується
від екватора, де вона складає приблизно 111 км, до полюсів. Як і
меридіан, паралель можна провести через будь-яку точку на земній поверхні, і вона завжди буде
вказувати, напрямок «захід — схід».
Градусна сітка, утворена перетином паралелей і
меридіанів, дозволяє визначати
географічні координати точок на земній поверхні, тобто знаходити їхню широту і довготу.
Якби на нашому м'ячику, про який ішлося на початку уроку, була така координатна
сітка, ми б без особливих зусиль
точно визначили положення будь-якої точки на його поверхні, або, як говорять
географи, знайшли би координати точки —
широту і довготу.
Про те, як визначити географічні координати точки й у
який спосіб указати її точну
«адресу» на Землі, ви дізнається на наступному уроці
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
І ВМІНЬ УЧНІВ
Географічний практикум.
Визначте географічні координати свого населеного пункту
(обласного центра)
Укажіть географічні об'єкти, розташовані на північ,
південь, схід, захід від вашого
населеного пункту (обласного центра).
Заповніть таблицю «Меридіани і паралелі».
|
План характеристики |
Меридіани |
Паралелі |
|||
|
Який вигляд мають на карті півкуль |
|
|
|||
|
Який вигляд мають на глобусі |
|
|
|||
Значення в градусах: максимальне мінімальне |
|
|
|
|||
Довжина в кілометрах частини довжиною в один градус |
|
|
|
|||
Які напрямки вказують |
|
|
|
|||
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Учитель
узагальнює відповіді учнів, оцінює їхню навчальну діяльність на уроці.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника.